Eğitimde 3D Hologram Kullanımı

Holograma bir objenin 3 boyutlu imajını sanal olarak oluşturma methodu diyebiliriz. Bu 3 boyut ise uzunluk, genişlik ve derinlik. Bir çok hologram çeşidi var. Ama eğitimde kullanacağımız hologramlar 2 adet: 2 boyutlu ve 3 boyutlu.

Öğrenme ve Hologramı bir ilişkilendirelim. “Çocuklar neyi öğrenmek isterlerse, onu öğrenirler. Bu nedenle, güdülendikleri konuda seçici algı ve
dikkat gösterirler. Öğretmenlerin, öğrenci dikkatini sağlamak için ilk planda ele almaları gereken konu, onların güdülenmesini sağlamaktır. ” Peki o zaman, bir öğrenci olsanız ve öğretmeninizi evde otururken gerçekmiş gibi hologram teknolojisiyle izleseniz bu sizi güdülemez miydi? Hele ki dijital bir yerli olsanız?

Öncelikle holograma merak saldığımda aklıma ilk gelen şey Flipped Classroom ve Harmanlanmış Öğrenme Modeli oldu. Bugüne kadar çoğunlukla bu iki modelde öğretmenler olarak evde öğrencilerin öğrenmelerini sağlamak üzere videolar gönderdik ve bu videolarımız öğrencilerin dikkatini oldukça çekmişti. Şimdi ise videoları öğrencilerimize hologram haline göndermek konuyu daha ilgi çekici hale getirecektir diye düşünüyorum.

Başka bir çok alternatif kullanım şekli olabilir ama bir kaç örnek daha vermek istiyorum.

Günümüzde neredeyse tüm öğrencilerin tableti ya da telefonu var. Sınıfımızdaki öğrencilere hologram projektörlerini kendi yapmasını sağlayarak Sosyal Bilgiler dersinde “Dünya’nın Katmanları”  konusunu anlatırken dünyayı parçalara ayırarak katmanlarını gösteren bir animasyonla 3D görmelerini sağlayabiliriz. Bu şekilde 3 boyutlu bir nesneyi somutlaştırma anlamında neredeyse maliyetsiz bir öğrenme gerçekleştirebiliriz.

Ya da arttırılmış gerçeklik videoları ve qr kodlarla donatılmış  hibrit kitaplar… Farzedelim ki Kitabınızda bir sorunun yanıtını yanlış buldunuz. Bir bakıyorsunuz yanında bir QR kod var.  Kodu okuttunuz ve sizi bir videoya yönlendirdi. Videonun ortasına el yapımı hologram projektörünü yerleştirdiniz ve videoyu başlattınız. Ve karşınızda öğretmeniniz çıktı ve size soruyu açıklıyor.

Harika değil mi? Peki nasıl yapacağım diyenler için;

“Hologram Yapmak İçin Video Nasıl Çekilir?”

Günümüz öğretmenleri olarak bir çok ders videoları çekmek zorundayız. Hatta  bir sürü videonuz olduğunu düşünüyorum. Ben de bir deneme videosu çekmeden önce youtube’dan  piramit hologram videolarını izledim. Dikkatimi çeken şey ise daha önce yaptığım piramit projektörünün her bir yüzeyine görüntünün 4 yüzeyinin de ayrı videolar halinde yansıması oldu. Karmaşık gelebilir. Görseli paylaşıyorum.

 

Görselde, hazırladığımız piramit projektörü ve videoyu görüyorsunuz. 4 görüntü var ve bu dört görüntüyü aynı anda 4 kamera ile nesnenin 4 tarafını kaydedebilirsiniz. Yani resimdeki dünyayı öğretmen olarak düşünürsek ön, arka, sağ yan ve sol yan olarak 4 profili 4 ayrı kamerayla çekmeniz gerekir. Ama bence bu kadar zahmete gerek yok. Kendi denemelerim sonucunda kendi videomu sadece ön profilden çektim ve yeterli olduğunu düşünüyorum. Aradaki fark sadece, 4 profil olduğunda, projektör ve cihazı çevirdiğinizde öğretmeninizi yan ve ya arka profilden görebiliyor olmanız. Bence öğrencinizin sizi farklı açılardan görmesinin çok da gereği yok. :)

Bu da benim çektiğim videodan bir ekran görüntüsü:

Videoyu kaydetme özelliğine gelelim. Bu kaydı yaparken arka planınızın siyah olması önemli. Çünkü projektörde siyahın yansıması gözükmüyor ve arkaplanımız transparan gözüküyor.  İsterseniz kaydı arkaplanı siyah bir ortamda yapın isterseniz yeşil ekran kullanın. Ben yeşil ekranın önüne geçerek çekimimi yaptım ve yeşil alanları kaldırıp siyaha boyadım. (Not: Özellikle IOS cihazlar için Green Screen uygulamaları App Store’da mevcut. ) Ayrıca ekran görüntüsündeki gibi videoyu bir video editör programıyla 4 tane olacak şekilde çoğalttım.

Ve artık hazırız…  

Gördüğünüz üzere gayet güzel ve etkili bir hologram çalışması oldu. Uyguladıktan sonra görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

 

Kaynak: http://www.lamiaaktas.com/egitimde-hologram-kullanimi/