Manchester United’la Finansal Tabloları Anlamak

Manchester United’la Finansal Tabloları Anlamak

Son zamanlarda yayınladığımız en çarpıcı e-eğitimlerden birisi Manchester United’la Finansal Tabloları Anlamak E-eğitimi oldu sanırım. Peki, eğitimi farklı kılan şey neydi?  Normalde Contlearn markalı ürünlerde de eğitim içinde çeşitli vakalar kullanıyoruz fakat bu ürünün de çıktığı Caseinbusiness markası altındaki eğitimlerde bir eğitimi tamamen tek bir gerçek vaka  üzerinden işliyoruz.

 

                                                                                            


Bu eğitimde Manchester United‘ın bir futbol kulübü olmasının yanı sıra aynı zamanda bir şirket olmasından yola çıkarak gerçek finansal verilerine ve bu finansal verilerin ortaya çıkmasına neden olan olayları tespit ettik. Örneğin     gider tarafında futbolcu alımına ne kadar para harcanıyor, stadın giderleri ne kadardır veya gelir tarafında bilet satışlarından, sponsorluklardan, maç yayınlarından ne kadar gelir elde ediliyor gibi kalemleri inceledik. Hakikaten işin     bu tarafına baktığımız zaman Manchester United çeşitli finansal hareketlere sahip olan bir şirket hatta dünya çapında bilinen ve finansal boyutlara ulaşan dev bir global şirket :)

 

                                                                                        


Eğitimimiz düz klasik bir eğitim olsaydı finansal tabloları çok detaylı bir şekilde didaktik bir dilde yazardık muhtemelen fakat kimse de bununla ilgilenmezdi. İnsanların sorunu bu akademik eğitim bilgilerini bulamamak değil böyle     teknik konuları sıkılmadan incelemek ve öğrenmek. Bu nedenle eğitimde bir kişinin finansal tabloları sıfırdan başlayarak temel bilgileriyle öğrenmesini sağlamak oldu. Bu nedenle mümkün olduğunda çok detaylara inmeden finansal   tabloların temel ve en gerekli bilgilerini aldık. Bu aldığımız bilgilerin hepsini Manchester United gerçek finansal tablolarıyla örneklendirdik. Böylelikle öğrenen kişi önce bir finansal tablonun özet açıklamasını sonra örnek bir tabloda hangi kalemler olmasını gördü ve hemen ardından tasarımı bozmadan aynı tablonun Manchester United finansal tablolarıyla örneklendirmesini verdik. Ayrıca daha detaylı merak eden okuyucu ilgili kalemlere tıkladığında o finansal veriye konu olan olayların nerden kaynaklandığını gördü. Örneğin satış gelirleri kaleminde maç günü gelirlerini merak eden kişi tıkladığında maç günü gelirlerinin detaylı bilgisini görüyor olduk. 

Aslında birçok kişi eğitime Manchester United merakıyla başladı ama onları olayın örgüsü içinde tutmayı başardık. Böylelikle sıkılmadan keyifle insanların finansal tablolar hakkında en temel bilgileri öğrenmelerini sağladık. Eğitimin bir futbol kulübünün vakasıyla anlatılmasında kadınlar tarafında olumsuz karşılanma riskini de üstlenmiş olduk. Ama birçok kadın kullanıcımız çok olumlu tepkiler verdiler. Sonuçta eğitimi almak için ofsayt kuralını bilmenize gerek yok :) Nitekim artık ofsaytı bilmeyen kadın da kalmadı :) 

 

Şerafettin Özsoy

Contlearn Yönetici Ortağı