Kadın ve Erkek Müşteriler
89,9 TL

Bu eğitim; kadın ve erkek müşteilerin farklı özellikleri pazarlama ve satış çalışmaları açısından incelenmektedir. Eğitimde kadın ve erkek müşteriler arasındaki farklıları dikkatlice inceleyip onlara yönelik başarılı satış ve pazarlama çalışmalarının nasıl yürütülmesi konusunda bilgiler vermeyi amaçlamaktadır.

 

Eğitim demosunu görmek için lütfen tıklayınız.

 

Bu eğitimi tamamladıktan sonra; Kadın ve Erkek Müşterilerin Neden Ayrı Ayrı İncelendiği, Kadın ve Erkek Müşterilerin Davranış Farklılıkları, Kadın ve Erkek Müşterilere Nasıl Davranılması Gerektiği konuları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

 

Hedef Kitle: Bu eğitim Satış ve Pazarlama Departmanı Çalışanları, Yönetici Adayları, Orta düzey yöneticiler için hazırlanmıştır.

 

Yetkinlikler: Girişimcilik, Müşteri Odaklılık, Sonuç Odaklılık, Öncelik Belirleme, Analitik Düşünme, Yenilikçilik, Stratejik Düşünme , Değişim Yönetimi, Liderlikte Vizyon Sahibi Olma, Kaliteye Önem Verme, Karlılığı Yönetme, Karar Verme, Problem Çözme

 

Organizasyondaki Yeri: Yönetim, Danışmanlık, Müşteri Hizmetleri, Satış Yönetimi, İş Geliştirme, Pazarlama, Ürün Geliştirme

 

Süre: 60 Dakika

 

Dil: Türkçe

89,9 TL

Bu eğitimi tamamladıktan sonra;

  • Kadın ve Erkek Müşterilerin Neden Ayrı Ayrı İncelendiği
  • Kadın ve Erkek Müşterilerin Davranış Farklılıkları
  • Kadın ve Erkek Müşterilere Nasıl Davranılması Gerektiği

konuları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Bu eğitim için yorum bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun...